Dzieje się!

Dolny Śląsk na weekend: Pałac Kamieniec

Tu wypoczniecie po królewsku

Dzisiejszy tekst to w zamyśle początek cyklu, który, jeśli go polubicie, postaramy się systematycznie rozwijać. Mowa o propozycjach na weekendowe wyprawy po Dolnym Śląsku śladem miejsc, które w naszej opinii urzekają atmosferą i kuchnią.

Dolny Śląsk ma wiele smaczków, ale jednym z najbardziej spektakularnych są zamki, dworki i pałace, które znajdziemy w niemal każdym zakątku województwa. Mnóstwo wciąż czeka na odkrycie i renowację, ale wiele już znalazło nowych właścicieli, którzy ogromnym nakładem sił i środków przywrócili im dawny blask. Jednym z takich miejsc jest Pałac Kamieniec, leżący we wsi o tej samej nazwie, znajdującej się w Kotlinie Kłodzkiej. Nowi właściciele zamienili ją w kameralny, dziesięciopokojowy hotel, który przyjął pierwszych gości w 2015 roku. Historia pałacu sięga XVIII wieku, a jego obecny kształt to zasługa członków rodu von Schecker-Hoss, którzy przejęli ten majątek w 1881 roku. Kartusz herbowy rodziny ozdabia wykonany z piaskowca portal okalający drzwi wejściowe, przypominając o bogatej historii tego miejsca.


Wnętrza

Wygląd pałacu tworzy spójną całość z jego stonowanym wystrojem. We wnętrzach dominują odcienie szarości, bieli i kremu, którym towarzyszy naturalne drewno. Krata i mozaikowe wzory podłóg przywodzą słuszne skojarzenia ze stylem angielskim. Zwiedzając korytarze i pokoje warto patrzeć pod nogi. Świerkowe podłogi liczą niemal 200 lat, a kafle podłogowe ze stemplem Villeroy & Boch pamiętają XIX wiek. Skromność wystroju nie kłóci się z pałacowym charakterem. Jego wyrazem są rzeźbione, drewniane meble, kryształowe żyrandole, mięsiste zasłony i dekoracyjne drobiazgi, wyszukiwane z zaangażowaniem przez obecnych właścicieli pałacu. Estetyka tego miejsca przywodzi mi na myśl skrzyżowanie wiejskiej posiadłości z willą w Hamptons lub pod Londynem. Efektownie, ale ze smakiem i bez zadęcia.


Kuchnia

Bez wątpienia najbardziej zapadającym w pamięć pomieszczeniem w pałacu jest sala jadalna z długim stołem i rzeźbionymi krzesłami. Białe, drewniane kredensy, witrynki i konsole oraz niewielka kanapa w rogu przy wykuszowym oknie dodają jej ciepła, nie ujmując elegancji. Do jadani prowadzi bezpośrednie przejście z kuchni. W niej której króluje Wiola Sobieraj, zamiast korony nosząca na głowie blond-irokeza. Spod jej reki wychodzą wszystkie dania serwowane gościom w kameralnej, hotelowej restauracji mieszczącej się na parterze. Karta zmienia się co miesiąc, a każdego dnia serwowany jest inny zestaw dań (aktualne znaleźć można tu). W menu mocną pozycję zajmują produkty i przepisy z Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej, urozmaicone szczyptą inwencji szefowej kuchni. W szczególności polecamy Wam wypiekane na miejscu bajgle wypełnione rozpływającym się w ustach rostbefem, wytrawne pączki z wędzonym pstrągiem, tatara ze smażonym żółtkiem i mleczny twaróg w towarzystwie pieczonych warzyw korzeniowych. Na deser koniecznie skuście się na delikatną bezę lub intensywny fondant czekoladowy z powidłami. W menu śniadaniowym znajdziecie bogaty wybór wytrawnych i słodkich dodatków. Domowe konfitury i pasztety (również wege), pieczone o świcie drożdżówki i absolutnie fenomenalny chleb również robiony na miejscu. Ceny dań mile zaskoczą przyzwyczajonych do wrocławskich standardów.

Otoczenie

Rezerwację pokoju w Pałacu Kamieniec polecamy Wam szczególnie wiosną i latem. Wtedy z pałacowego ogrodu w pełnej krasie podziwiać można góry Kotliny Kłodzkiej, z masywem Śnieżnika oraz Górami Orlickimi i Stołowymi widocznymi jak na dłoni. Latem widok jest ponoć fenomenalny, czemu należy dać wiarę biorąc pod uwagę, jak duże wrażenie robi ten pejzaż nawet późną jesienią. W ogrodzie znajduje się drewniany, okolony murkiem podest, na którym w ciepłe dni pojawiają się wypoczynkowe meble. Również w tym miejscu ślub brać mogą pary, które wybiorą Pałac Kamieniec na kameralną ceremonię. Na jego teren wjeżdżamy od tyłu, gdzie znajduje się niewielki ogród. Stąd pochodzi część ziół i warzyw dodawanych do dań. W gospodarczych budynkach z czerwonej cegły trwa remont, mający na celu zwiększenie skromnej liczby pokoi. Na razie jednak w środku znajdziecie wystawę dokumentującą historię pałacu oraz przebieg renowacji, która doprowadziła go do obecnego, imponującego stanu.

Pałac Kamieniec jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Kilka do kilkunastu kilometrów dzieli go od Kłodzka, Polanicy, Wambierzyc czy Dusznik-Zdroju, a to tylko kilka z wielu miejsc wartych zobaczenia na Ziemi Kłodzkiej. Z myślą o zwiedzaniu, ale też wygodzie dojazdu (do Kamieńca od strony Kłodzka prowadzi kilkukilometrowa, ubitą droga wśród pól), do Pałacu najlepiej wybrać się samochodem.

Wizytę w Pałacu Kamieniec polecamy zwłaszcza parom, ale część pokoi urządzono także z myślą o rodzinach z dziećmi. Na stronie internetowej znajdziecie opis każdego z nich razem z cenami, które zaczynają się od około 270 zł za noc z wliczonym śniadaniem. Nas to miejsce absolutnie zachwyciło i na pewno wrócimy tam wiosną, do czego również gorąco Was zachęcamy.

Kasia

Kamieniec 47
57-300 Kłodzko

www.palackamieniec.pl

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Może zainteresuje Cię również